• Banner Welkom in De Rank
  • Liturgisch centrum De Rank, wit

  • Liturgisch centrum De Rank, paars

We willen dit seizoen een vervolg geven aan de interkerkelijke verdiepingsavonden waar ds. Harald Overeem en ds. Willem-Maarten Dekker mee begonnen zijn. Ik neem de digitale pen over van Harald die dit najaar naar Nijkerk vertrekt.
We hebben twee seizoenen over de Tien Woorden en een seizoen over de Bergrede achter de rug. Toen we als collega’s bij elkaar zaten kwamen we erop om een aantal van de crises in onze tijd te belichten vanuit een deel van de Bijbel.

Hieronder lezen jullie waar wij ieder voor zich bij uitgekomen zijn. We heten jullie hartelijk welkom op de donderdagavonden in de Kruiskerk, Passage 11. De kerk zal om kwart voor 8 open zijn. Koffie en thee staan klaar. Om 8 uur zullen we beginnen met een lezing van ongeveer 3 kwartier. Na een pauze van ongeveer een kwartier is er ruimte om met elkaar in gesprek te gaan. Een hartelijke groet namens de collega’s, Lucas van der Veen

-- L.M. van der Veen Predikant NGK Waddinxveen

Vreemdelingenhaat en antisemitisme vanuit de Tora - 9 oktober 2025 - ds. Lucas van der Veen Je kunt vandaag de dag veel stemmen trekken door migranten neer te zetten als zondebok. Het taalgebruik met betrekking tot mensen die niet in Nederland zijn geboren is vaak niet fijngevoelig. Eén bevolkingsgroep heeft al eeuwenlang te maken met een onverklaarbare haat: het Joodse volk. Eén van de teksten uit de Tora – de eerste vijf boeken van het Eerste Testament – luidt: Vreemdelingen mag je niet uitbuiten. Jullie weten immers hoe het voelt om vreemdeling te zijn, omdat jullie zelf vreemdelingen zijn geweest in Egypte (Exodus 23,9). God wil dat zijn volk Israël blijft bedenken dat zij er eens niet bij hoorden in Egypte. Dat zorgt er namelijk voor dat zij de vreemdeling in hun midden niet slecht zullen behandelen. We zullen deze avond in de Tora op zoek gaan naar verklaringen voor xenofobie, en voor antisemitisme in het bijzonder. We hopen aanwijzingen te vinden hoe wij vandaag met vreemdelingen om kunnen gaan op een manier die aangenaam is voor God, de HEER.

Seksuele diversiteit vanuit Romeinen 127 november 2025 – ds. Egbert Brink Als kerkelijke gemeenschap leven we in een tijd waarin thema’s rond seksualiteit en diversiteit veel vragen oproepen. Binnen en buiten de kerk lopen de meningen sterk uiteen, en dat kan spanning en onzekerheid geven. Hoe gaan we als gemeente om met deze verschillen, zonder elkaar los te laten? Tijdens deze avond staan we stil bij Romeinen 1. Niet om snelle antwoorden te geven, maar om samen te zoeken naar helderheid, geloofsvertrouwen en pastorale wijsheid. We nodigen jullie hartelijk uit om mee te denken, te luisteren en met een open hart in gesprek te gaan.

Huwelijk en gezin vanuit Hosea5 februari 2026 – ds. Johan van Vugt We leven in tijden van crises. In meervoud. Op zowat alle terreinen van het leven en zo ook in het domein van huwelijk en gezin. Huwelijken worden gesloten en ontbonden. Huwelijksontrouw wordt openlijk bevorderd. Met alle gevolgen voor kinderen, woningen en financiën. Het boek Hosea uit het Oude Testament spreekt ook van een gebroken huwelijk tussen de profeet Hosea en zijn vrouw Gomer. Met alle gevolgen voor hun drie kinderen. We luisteren deze avond naar de diepte en intensiteit van de crisis, waarom de crisis echt een crisis is en de opdracht (van God) aan de profeet en zijn kinderen. En trekken de lijnen door naar onze tijd. Dan blijkt de boodschap van Hosea niet te eindigen in de crisis, maar gedragen te worden door de trouw van God. Dat gaf toen en geeft nu hoop. Makkelijk is het niet. Wel leerzaam en hoopgevend.

Mentale problemen vanuit Prediker26 maart 2026 – ds. Martin Zeeman In onze samenleving treffen we een waaier aan van mentale problemen. De geestelijke gezondheid van jongeren neemt al jaren af: één op de drie jongeren heeft psychische problemen. Er komen burn-out-klachten voor in alle beroepsgroepen. De druk die sommige ouders ervaren in de opvoeding leidt soms zelfs tot parental burn-out. Daarnaast lijdt 10% van de bevolking aan een vorm van depressie. En dan zijn er ook nog diverse angst- en persoonlijkheidsstoornissen. Ondertussen zijn de wachtlijsten bij de GGZ al jaren veel te lang. Alleen al van deze opsomming kun je heel somber worden. Wat gebeurt er wanneer wij te rade gaan bij misschien wel de meest pessimistische stem uit de Bijbel, in het boek Prediker? Welke rol speelt het geloof, het vertrouwen op God - kun je dat nog wel 'als alles duister is'? Trekt hij ons dieper in de put, of heeft hij toch wijze woorden die ons kunnen leiden uit deze malaise?